Správny pitný režim

Autor: Tomáš Eckhardt | 4.8.2015 o 19:27 | Karma článku: 3,33 | Prečítané:  1252x

Neexistuje vhodné jednotné odporučenie na správny pitný režim. Ideálny denný príjem tekutín je individuálna záležitosť. Čo všetko by sme mali vedieť o správnom pitnom režime?

Pitný režim ako taký podlieha mnohým premenným.  Množstvo tekutín, ktoré by sme za deň mali prijať sa mení v  závislosti od veku osoby, zdravotného stavu, prostredia, v ktorom sa nachádzame aktivít, ktorým sa venujeme ...

Väčšina ľudského organizmu je zložená z vody. U mladších ľudí je tento podiel vyšší a s narastajúcim vekom klesá. Zdravý dospelý človek vyžaduje priemerný príjem asi 1,5 – 2 litre tekutín za 24 hodín. Nie je tomu, ale vždy tak! Nutnosť zvýšeného príjmu tekutín je dôležitá pri chorobách spojených so zvýšenou telesnou teplotou alebo pri horúčkových stavoch, hnačkách alebo vracaní. Zvýšený príjem tekutín je takisto nutný pri zvýšenej telesnej aktivite, napríklad športe alebo pri práci v horúcom prostredí, napríklad v lete na záhrade a podobne ...

Pocit  smädu je regulovaný nervovou sústavou a jedná sa o zložitý dej, ktorého princípom je reakcia príslušných receptorov, ktoré reagujú na objem krvnej náplne v obehovej sústave. Podieľajú na sa ňom i receptory, ktoré reagujú na obsah minerálnych látok v našej krvi atď. To, čo je dôležité vedieť je, že osoby vo vyššom veku majú prah, pri ktorom pocítia smäd vyšší, a tak často smäd pocítia, až keď je relatívne neskoro a hrozí nebezpečenstvo dehydratácie, ktoré sa môže prejavovať poruchami pozornosti, zvýšenou únavou alebo prekolapsovými stavmi až mdlobou.

Nemenej dôležité je vedieť nielen to, koľko tekutín prijať, ale aj to, čo si pod tekutinami predstavíme. Už na začiatku si môžeme povedať, že kávu a mlieko by sme do denného príjmu tekutín nemali počítať. Najvhodnejším nápojom na uhasenie smädu je čistá voda. Z vodovodného kohútika, alebo neperlivá balená voda s nízkym obsahom minerálnych látok. Najvhodnejšie sú tzv. vody stolové.

 Káva (ktorú inak milujem, veľmi milujem) pôsobí diureticky – odvodňuje a môže zbavovať organizmus aj niektorých dôležitých minerálov, toto sa však väčšinou stáva až pri jej nadmernej konzumácií. Pri bežných dávkach 2 – 3 šálky denne pôsobí povzbudzujúco a nehrozí väčšie nebezpečenstvo z nežiaducich účinkov. Teda pokiaľ kávový nápoj doplníme pitím adekvátneho množstva vody. Podobný účinok ako káva majú aj sladené vody. Vysoký obsah cukru v nich pôsobí diureticky a organizmus nielenže zbavuje tekutín, ale dodáva telu i nadmerné energetické zdroje, ktoré môžu u detí spôsobovať hyperaktivitu a u dospelých napríklad problémy so znižovaním telesnej hmotnosti. Niektoré minerálne vody látok môžu naopak pre vyšší obsah minerálov spôsobiť zadržiavanie vody v tele, a ich nadmerné pitie môže spôsobiť problémy u ľudí, ktorí trpia na tvorbu obličkových alebo močových kameňov. Je preto dôležité druhy minerálnych vôd, ktoré pijeme striedať. A pokiaľ nám nechutí voda z vodovodu, zázrak dokáže urobiť niekoľko kvapiek citrónovej šťavy, ktorá jej dodá jemnú chuť. V lete si lepší nápoj než je džbán plný vody, v ktorej plávajú plátky citrónov a pomarančov, alebo iného ovocia (osobne mám rád maliny) neviem predstaviť.

Ovocie a zelenina sú vhodnými doplnkami pitného režimu pokiaľ práve „nalievanie sa vodou“ nie je vaša šálka kávy J Melóny, šalátové uhorky, a iná zelenina a ovocie sú bohatým zdrojom ovplyvňujúcich správnu hydratáciu.

Existujú aj prípady, kedy nadmerná hydratácia alebo i bežné množstvo vody  doporučovanej môže spôsobovať problémy.  Ľudia trpiaci na srdcové zlyhávanie alebo tzv. srdcovú nedostatočnosť / kardiálnu insuficienciu, ľudia dialyzovaní pre zlyhanie obličiek, rovnako tak ako niektorí s poruchami tvorby hormónov, ktoré sú zodpovedné za hospodárenie s vodou, by sa na vhodný denný príjem tekutín mali určite opýtať svojho lekára. Práve u vybraných skupín ľudí môže niekedy „ten všeobecné doporučovaný správny pitný režim“ spôsobiť zdravotné komplikácie.

V mojej praxi sa mi mnohokrát stalo, že pacienti so srdcovým zlyhávaním prichádzali do ambulancie s problémami s dýchaním a zhoršujúcimi sa opuchmi dolných končatín. Častou príčinou bolo práve to, že nedodržiavali ten „svoj správny pitný režim“ a ich denný príjem tekutín nad 2 či 3 litre ich ohrozoval na zdraví. Práve preto, že neboli dostatočne zvedaví a nepýtali sa, alebo sa báli opýtať svojho lekára, čo by pre svoje zdravie mohli urobiť a dodržovali rady svojich blízkych, ktorí nemohli vedieť čo je správne.

Voda je liek. Je všeobecne známe, že nedostatočný pitný režim či hroziaca dehydratácia sa môžu prejavovať aj nervozitou a smútkom. Ja ale verím, že ani nervozita a ani smútok sa u vás po prečítaní tohto článku nebudú vyskytovať. A keby áno, dajte si pohár vody a usmejte sa. Aj úsmev je liek.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?