Akné (problematická pleť)

Autor: Tomáš Eckhardt | 28.5.2008 o 16:48 | Karma článku: 10,94 | Prečítané:  30708x

Akné je kožné ochorenie mazových žliazok. Mazové žliazky produkujú kožný maz v nadmernom množstve. Pokiaľ sa do tohto vývodu mazovej žliazky dostanú baktérie a vývod sa uzavrie, nastane zápal a objavia sa jeho charakteristické prejavy – sčervenanie, citlivosť na dotyk, opuch ...

Na začiatok by som rád podotkol, že tento článok je venovaný všetkým, ktorý sa snažia vyhrať svoj boj s akné. Verím, že dokážem usmerniť Vaše kroky a uviesť niektoré fakty na pravú mieru. Nedá mi ale nespomenúť, že tento článok má slúžiť LEN ako pomoc na ceste, k zlepšeniu stavu vašej pokožku a nenahrádza kvalifikovanú lekársku pomoc dermatológa. Papulózne, pustulózne, nodulózne až cystické akné sa lieči medikamentózne, rovnako ako s využitým iných lekárskych postupov, ako je mikrodermabrázia či chemický peeling. Pre pacientov môže byť môj článok akýmsi doplnkovým samoštúdiom k možnej úprave stavu pleti.

 

Vážne štádia akné patria do rúk lekára!

 

Tento článok má viesť ku korekcii začiatočných fáz akné ako sú známe pupáčiky či uhry. Budeme sa zaoberať dôvodmi vzniku akné, starostlivosťou o aknóznu pleť a budeme sa snažiť vyvrátiť mýty o akné.

 

Existuje viacero foriem akné, od miernejšieho až po to najhoršie štádium:

 

  • „Pupáčiky“ - Uzavreté komedony – s bielymi hlavičkami, ktoré určite pozná každý z nás. Biela hlavička je tvorená hnisom, ktorý tvoria vlastne leukocyty – biele krvinky, ktoré odumreli v boji s baktériami Propionibacterium acnes.

 

  • Komedony – s čiernymi hlavičkami. Komedony na rozdiel od pupáčikov siahajú hlbšie pod povrch pokožky a aj ich odborné odstraňovanie je zložitejšie. Komedony sú na rozdiel od pupáčikov otvorené.

 

  • Papuly – nepresahujú svojimi vývodmi na pokožku, ale sú pod jej povrchom, na pohľad sú jasnočervené alebo naružovelé a môžu byť bolestivé na dotyk. Ich okreje sú difúzne – nie sú presne ohraničené.

 

  • Pustuly – sú vážnejším štádiom akné. Sú hlboko v pokožke a bývajú často zdrojom zápalu. Sú bolestivé na dotyk a vývod zapálenej mazovej žliazky je takisto ukrytý pod povrchom epidermis – pokožky. Sú šíriteľmi zápalu.

 

  • Noduly – mnohonásobne väčšie ako obyčajné pupáčiky. Sú silno začervenané, bolestivé a hutné. Sú vriedkovité.

 

  • Cysty – najvážnejšie štádium akné. Hlboké zápaly, ktorých regenerácia môže spôsobiť trvalé následky vo formách jaziev.

 

Prečo ja?

 

Možno ste v puberte, možno ste tehotná, možno máte menštruáciu ... všetky tieto okolnosti majú jedno spoločné – hormonálne zmeny v tele. Takisto môže ísť o genetickú predispozíciu – ak mali akné vaši rodičia, je pravdepodobné, že ho budete mať aj vy (ale nemusí to tak byť).

 

Androgény, mužské pohlavné hormóny, sa počas pubertálneho obdobia tvoria v zvýšenom množstve, čo má za následok nadmernú produkciu kožného mazu, rovnako dochádza k zväčšovaniu pórov na pokožke.

 

Stres – keď sa hneváme, alebo keď niekto hnevá Vás. Nestíhate, učíte sa na skúšky, máte na návšteve svokru – aj tieto podmienky vami môžu poriadne zamávať a aj hladinou Vašich hormónov.

 

Užívanie niektorých druhov liekov.

 

Hromadenie odumretých buniek v póroch. Pomôže jemný peeling. Pokiaľ máte vážnejšie štádiá akné, ruky preč od všetkého abrazívneho! Podráždenie, ktoré vzniká použitím peelingu, síce krásne zbaví pokožku odumretých buniek, prachových častíc a mazu, ale rovnako otvára póry a spolu s trením sa baktérie šíria po vašej tvári.

 

Pravda a lož!

Opaľovanie sa pomáha predchádzať akné ...

Lož. Nie je to tak, počas toho ako sa slníme, hnedne naša pokožka vďaka produkcii melanínu v koži, tým že hnedneme opticky potláčame prejavy akné. Akné je menej viditeľné, ale nemizne, je stále tu. Rovnako pokožka vďaka opáleniu hrubne, chráni sa pred slnkom a tento fakt rovnako prispieva k dojmu zlepšujúceho sa stavu pokožky po slnení.

 

Peeling prospieva pokožke ...

Lož aj pravda. Ako som už spomínal, peeling odstráni zrohovatelé vrstvy našej pokožky, otvorí póry a uľahčí odchod mastnoty a zanesených častíc. Rovnako ale abráziou pokožky ľahko prenesieme hlboko ukryté baktérie na iné časti pleti, kde majú póry „svoje brány doširoka otvorené“. S peelingom to netreba preháňať, aplikácia jedenkrát týždenne je postačujúca.

 

Mastné jedlá a čokoláda zhoršujú stav akné ...

Lož. Ani do dnešného dňa sa NEDOKÁZAL priamy súvis vzniku či zhoršenia sa stavu akné so zložením potravy, ktorú prijímame. Asi najčastejším omylom (pokladaným za akné vzniknuté z jedla) bola alergická reakcia na jedlo, po ktorej sa mohla osoba „vyhádzať“ ... je len zhodou okolností, že napríklad práve orechy, ktoré sú bohaté na oleje sú aj častými alergénmi.

 

Akné sa dá dostať ...

Lož aj pravda. Zápalové procesy v pokožke sú okrem hromadenia sa kožného mazu spôsobené aj baktériami (Propinibacterium acnes), ktoré sú ale ukryté hlboko v mazovom vývode a preto sa pri bežnom kontakte s inou osobou (bozkávanie, ...) neprenášajú. Odporúča sa však používať osobitné hygienické potreby ako sú uteráky aby sa predišlo náhodnému šíreniu, po hygiene pleti.

 

Po puberte to prejde ...

Lož aj pravda. Počas puberty prechádza naše telo množstvom zmien. Samozrejme bez hormónov by väčšina z nich sotva začala. To, že chlapci začnú mužnieť a dievčatá rásť do krásy majú na svedomí aj hormóny. Keď sa im ale naskytne príležitosť (nadmerný stres, nedostatočná hygiena), môžu narobiť viac zla ako dobra. Okrem ochorení ako je napríklad aj diabetes je to aj akné, ktoré sa vďaka disbilancii hormónov môže prejaviť. Je to predovšetkým nerovnováhou alebo nadprodukciou hormónov.

 

Aj mnohé ženy v postpubertálnom veku trpia akné, to je ale spôsobované predovšetkým stresom a nedostatočnou alebo zanedbanou hygienou.

 

Pár rád ..., ktoré sú dobre mienené

 

Aha! Pupáčik! Vytlačím ťa ...

Zlý nápad, okrem toho, že je možné, že pri neodbornej manipulácií môžete zápalové ložisku ešte viac rozdráždiť, je celkom možné, že to, čo ste považovali za dobrý nápad spôsobí prienik ložiska do hlbších vrstiev pokožky.

 

Vyzerá to zle, hop-šup dám si make-up ...

Make-up môže stav akné podstatne zlepšiť ale aj zhoršiť. Základom je poznať svoju pleť. Make-upy ako svoju základnú zložku používajú oxidy kremíka či titánu, ktoré majú skvelé absorbčné vlastnosti. Absorbujú nadmerné množstvo kožného mazu, ktoré toto ochorenie často sprevádza a pokožka je menej mastná.

 

Pokiaľ, ale nezvolíte vhodný make-up podľa druhu svojej pleti, ale zvolíte make-up zamatovej konzistencie (väčšinou sú určené na suchú pokožku) môžete ľahko póry upchať. A to čo sa bude diať neskôr ani nemusím opisovať ...

 

Pomocníci v boji

Kyselina salicylová

Zložka mnohých produktov proti akné, zmäkčuje pokožku a tak pokožka lepšie prijíma ostatné účinné látky z prípravku. Sama pôsobí mierne protizápalovo.

 

Zinok

Priaznivé účinky zinku sa klinicky nikdy nepreukázali, ale mnohé diskusie boli vedené ohľadom seboregulačného (mazotlmiaceho) účinku tohto stopového prvku. Trojmesačnou kúrou s užívaním zinku nič nepokazíte. Nanajvýš si posilníte štruktúru vlasov a nechtov a priaznivo podporíte funkcie svojich pohlavných orgánov.

 

Čajovníkový alebo eukalyptový olej

Veľmi prospešná je lokálna aplikácia na zápalové ložiská. Pôsobia keratolyticky, takže pokiaľ máte zapálené miesto aj pokryté zhrubnutou kožou, po pár dňoch aplikácie sa zrohovatená vrstva pokožky pomaly zošúpe.

 

Gáfrová masť s ichtamolom

Zázračný pomocník v prípade, že „tam“ niečo cítite, ale nič nevidíte. Aplikujte malú bodku na miesto, kde predpokladáte, že pupáčik vyzreje a po pár hodinách zotrite. Možno objavíte „vyzretý pupáčik“ a možno ho pri zotieraní "ichtamolky" odstránite zároveň. Gáfrová masť je skvelý pomocník na lokálne použitie, keď sa chcete „bielej hlavičky“ zbaviť s čo najmenšími následkami. Nielenže pôsobí vďaka zloženiu svojho masťového základu do hĺbky, ale efektívne zbavuje začervenania spôsobeného zápalom, proti ktorému aktívne pôsobí.

 

(Tak ak jednu nemáte, bežte do lekárne – pre informáciu, jej cena sa pohybuje do hranice 60korún, v závislosti od veľkosti balenia, uprednostnite radšej tubu – kvôli ľahšej a hygienickejšej aplikácií)

 

Pravidelné hygiena

Pravidelné očista svojej pleti ráno a večer by mala byť mnohokrát opakovanou samozrejmosťou. Nikdy sa nezabudnite večer odlíčiť. Aj keď už meliete z posledného, aj keď si už nevidíte ďalej od nosa, aj keď Vás ráno bude bolieť hlava (vieme, načo myslím) urobte pre seba, okrem iných vecí aspoň jedno plus a to, že i napriek tomu, že možno zabudnete čo sa stalo včera, na pokožku a starostlivosť o ňu však nezabudnite ...

 

Som to - čo jem ...

 

V tomto prípade veľmi neplatí. Podľa lekárskych výskumov jedlo nepôsobí nato v akom stave je naša pleť. Akékoľvek prípravky typu „vyrážkafuč“ nepomáhajú. Alebo aby som nikomu nekrivdil a nedajbože nezruinoval farmaceutické firmy (ku ktorým mám vzťah nakoľko som laborant farmácie) musím dodať, že nepomáhajú až tak ....

 

Antioxidanty ako sú vitamíny A, C, E, či stopové prvky ako sú zinok či selén, pomáhajú v radoch metabolických procesov. Sú v našom tele nenahraditeľné, ale na akné nevplývajú. Rovnako ako vitamín C (ktorý ale podporuje syntézu kolagénu – teda sa zúčastňuje na spevňovaní pokožky zvnútra), ani iné flavonoidy (pyknogenol) či karotenoidy (lykopén) vám už spomínané „vyzážkafuč“ nezaručia ...

 

Tento článok som napísal po dôkladnom štúdiu lekárskych materiálov, ktoré sa zaoberali problematikou akné. Rovnako už tretím rokom pracujem v lekárni a zúčastňujem sa na školeniach a preto mám poňatie o čom hovorím. Sám som pred nedávnom prechádzal obdobím puberty (občas to mnou ešte zamáva) a skúšal som i na sebe, čo taká starostlivosť obnáša. A pri správnej starostlivosti som si uvedomil, že so zdravým rozumom sa dá docieliť aj zdravá pokožka.

 

(Pre ďalšie doplnkové informácie ohľadom starostlivosti si prečíjte aj môj článok: Mastná pleť, poznatky v rámci starostlivosti sa dajú kombinovať.)

 

Majte sa pekne a buďte krásni!

 

P.S. Ospravedlňujem sa svojim čitateľom, že na tento článok museli čakať tak dlho, ale je práve skúškové obdobie a poviem Vám:

 

Medicína – to nie je med lízať!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?