reklama

Akné (problematická pleť)

Akné je kožné ochorenie mazových žliazok. Mazové žliazky produkujú kožný maz v nadmernom množstve. Pokiaľ sa do tohto vývodu mazovej žliazky dostanú baktérie a vývod sa uzavrie, nastane zápal a objavia sa jeho charakteristické prejavy – sčervenanie, citlivosť na dotyk, opuch ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Na začiatok by som rád podotkol, že tento článok je venovaný všetkým, ktorýsa snažia vyhrať svoj boj s akné. Verím, že dokážem usmerniť Vaše krokya uviesť niektoré fakty na pravú mieru. Nedá mi ale nespomenúť, že tentočlánok má slúžiť LEN ako pomoc na ceste, k zlepšeniu stavu vašej pokožkua nenahrádza kvalifikovanú lekársku pomoc dermatológa. Papulózne,pustulózne, nodulózne až cystické akné sa lieči medikamentózne, rovnako akos využitým iných lekárskych postupov, ako je mikrodermabrázia či chemickýpeeling. Pre pacientov môže byť môj článok akýmsi doplnkovým samoštúdiomk možnej úprave stavu pleti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vážne štádia akné patria do rúk lekára!

Tento článok má viesť ku korekcii začiatočných fáz akné ako sú známepupáčiky či uhry. Budeme sa zaoberať dôvodmi vzniku akné, starostlivosťouo aknóznu pleť a budeme sa snažiť vyvrátiť mýty o akné.

Existuje viacero foriem akné, od miernejšieho až po to najhoršie štádium:

    • „Pupáčiky“ - Uzavreté komedony – s bielymihlavičkami, ktoré určite pozná každý z nás. Biela hlavička je tvorenáhnisom, ktorý tvoria vlastne leukocyty – biele krvinky, ktoré odumreliv boji s baktériami Propionibacterium acnes.

        • Komedony –s čiernymi hlavičkami. Komedony na rozdiel od pupáčikov siahajúhlbšie pod povrch pokožky a aj ich odborné odstraňovanie jezložitejšie. Komedony sú na rozdiel od pupáčikov otvorené.

            • Papuly –nepresahujú svojimi vývodmi na pokožku, ale sú pod jej povrchom, na pohľadsú jasnočervené alebo naružovelé a môžu byť bolestivé na dotyk. Ichokreje sú difúzne – nie sú presne ohraničené.

                • Pustuly – súvážnejším štádiom akné. Sú hlboko v pokožke a bývajú častozdrojom zápalu. Sú bolestivé na dotyk a vývod zapálenej mazovejžliazky je takisto ukrytý pod povrchom epidermis – pokožky. Sú šíriteľmizápalu.

                    • Noduly –mnohonásobne väčšie ako obyčajné pupáčiky. Sú silno začervenané, bolestivéa hutné. Sú vriedkovité.

                        • Cysty –najvážnejšie štádium akné. Hlboké zápaly, ktorých regenerácia môžespôsobiť trvalé následky vo formách jaziev.

                          Prečo ja?

                          Možno ste v puberte, možno ste tehotná, možnomáte menštruáciu ... všetky tieto okolnosti majú jedno spoločné – hormonálnezmeny v tele. Takisto môže ísť o genetickú predispozíciu – akmali akné vaši rodičia, je pravdepodobné, že ho budete mať aj vy (ale nemusí totak byť).

                          Androgény, mužské pohlavné hormóny, sa počaspubertálneho obdobia tvoria v zvýšenom množstve, čo má za následoknadmernú produkciu kožného mazu, rovnako dochádza k zväčšovaniu pórov napokožke.

                          SkryťVypnúť reklamu
                          reklama

                          Stres – keď sa hneváme, alebo keď niektohnevá Vás. Nestíhate, učíte sa na skúšky, máte na návšteve svokru – aj tietopodmienky vami môžu poriadne zamávať a aj hladinou Vašich hormónov.

                          Užívanie niektorých druhov liekov.

                          Hromadenie odumretých buniek v póroch.Pomôže jemný peeling. Pokiaľ máte vážnejšie štádiá akné, ruky preč od všetkéhoabrazívneho! Podráždenie, ktoré vzniká použitím peelingu, síce krásne zbavípokožku odumretých buniek, prachových častíc a mazu, ale rovnako otvárapóry a spolu s trením sa baktérie šíria po vašej tvári.

                          Pravda a lož!

                          Opaľovanie sa pomáha predchádzať akné ...

                          Lož. Nie je to tak, počas toho ako sa slníme, hnedne naša pokožka vďakaprodukcii melanínu v koži, tým že hnedneme opticky potláčame prejavy akné.Akné je menej viditeľné, ale nemizne, je stále tu. Rovnako pokožka vďakaopáleniu hrubne, chráni sa pred slnkom a tento fakt rovnako prispieva k dojmuzlepšujúceho sa stavu pokožky po slnení.

                          SkryťVypnúť reklamu
                          reklama

                          Peeling prospieva pokožke...

                          Lož aj pravda. Ako som už spomínal, peeling odstráni zrohovatelé vrstvynašej pokožky, otvorí póry a uľahčí odchod mastnoty a zanesených častíc.Rovnako ale abráziou pokožky ľahko prenesieme hlboko ukryté baktérie na inéčasti pleti, kde majú póry „svoje brány doširoka otvorené“. S peelingom tonetreba preháňať, aplikácia jedenkrát týždenne je postačujúca.

                          Mastné jedlá a čokoládazhoršujú stav akné ...

                          Lož. Ani do dnešného dňa sa NEDOKÁZAL priamy súvis vzniku či zhoršenia sastavu akné so zložením potravy, ktorú prijímame. Asi najčastejším omylom(pokladaným za akné vzniknuté z jedla) bola alergická reakcia na jedlo, poktorej sa mohla osoba „vyhádzať“ ... je len zhodou okolností, že napríklad práveorechy, ktoré sú bohaté na oleje sú aj častými alergénmi.

                          SkryťVypnúť reklamu
                          reklama

                          Akné sa dá dostať ...

                          Lož aj pravda. Zápalové procesy v pokožke sú okrem hromadenia sakožného mazu spôsobené aj baktériami (Propinibacterium acnes), ktoré sú aleukryté hlboko v mazovom vývode a preto sa pri bežnom kontakte s inouosobou (bozkávanie, ...) neprenášajú. Odporúča sa však používať osobitnéhygienické potreby ako sú uteráky aby sa predišlo náhodnému šíreniu, po hygienepleti.

                          Po puberte to prejde ...

                          Lož aj pravda. Počas puberty prechádza naše telo množstvom zmien.Samozrejme bez hormónov by väčšina z nich sotva začala. To, že chlapcizačnú mužnieť a dievčatá rásť do krásy majú na svedomí aj hormóny. Keď saim ale naskytne príležitosť (nadmerný stres, nedostatočná hygiena), môžunarobiť viac zla ako dobra. Okrem ochorení ako je napríklad aj diabetes je toaj akné, ktoré sa vďaka disbilancii hormónov môže prejaviť. Je to predovšetkýmnerovnováhou alebo nadprodukciou hormónov.

                          Aj mnohé ženy v postpubertálnom veku trpia akné, to je alespôsobované predovšetkým stresom a nedostatočnou alebo zanedbanouhygienou.

                          Pár rád ..., ktoré súdobre mienené

                          Aha! Pupáčik! Vytlačím ťa...

                          Zlý nápad, okrem toho, že je možné, že pri neodbornej manipulácií môžete zápalovéložisku ešte viac rozdráždiť, je celkom možné, že to, čo ste považovali zadobrý nápad spôsobí prienik ložiska do hlbších vrstiev pokožky.

                          Vyzerá to zle, hop-šupdám si make-up ...

                          Make-up môže stav akné podstatne zlepšiť ale aj zhoršiť. Základom jepoznať svoju pleť. Make-upy ako svoju základnú zložku používajú oxidy kremíkači titánu, ktoré majú skvelé absorbčné vlastnosti. Absorbujú nadmerné množstvokožného mazu, ktoré toto ochorenie často sprevádza a pokožka je menejmastná.

                          Pokiaľ, ale nezvolíte vhodný make-up podľa druhu svojej pleti, alezvolíte make-up zamatovej konzistencie (väčšinou sú určené na suchú pokožku)môžete ľahko póry upchať. A to čo sa bude diať neskôr ani nemusím opisovať...

                          Pomocníci v boji

                          Kyselinasalicylová

                          Zložka mnohých produktov proti akné, zmäkčujepokožku a tak pokožka lepšie prijíma ostatné účinné látky z prípravku.Sama pôsobí mierne protizápalovo.

                          Zinok

                          Priaznivé účinky zinku sa klinicky nikdynepreukázali, ale mnohé diskusie boli vedené ohľadom seboregulačného(mazotlmiaceho) účinku tohto stopového prvku. Trojmesačnou kúrou s užívanímzinku nič nepokazíte. Nanajvýš si posilníte štruktúru vlasov a nechtov a priaznivopodporíte funkcie svojich pohlavných orgánov.

                          Čajovníkovýalebo eukalyptový olej

                          Veľmi prospešná je lokálna aplikácia na zápalovéložiská. Pôsobia keratolyticky, takže pokiaľ máte zapálené miesto aj pokrytézhrubnutou kožou, po pár dňoch aplikácie sa zrohovatená vrstva pokožky pomaly zošúpe.

                          Gáfrová masťs ichtamolom

                          Zázračný pomocník v prípade, že „tam“ niečocítite, ale nič nevidíte. Aplikujte malú bodku na miesto, kde predpokladáte, žepupáčik vyzreje a po pár hodinách zotrite. Možno objavíte „vyzretý pupáčik“a možno ho pri zotieraní "ichtamolky" odstránite zároveň. Gáfrová masť jeskvelý pomocník na lokálne použitie, keď sa chcete „bielej hlavičky“ zbaviť s čonajmenšími následkami. Nielenže pôsobí vďaka zloženiu svojho masťového základudo hĺbky, ale efektívne zbavuje začervenania spôsobeného zápalom, proti ktorémuaktívne pôsobí.

                          (Tak ak jednu nemáte, bežte do lekárne – pre informáciu, jej cena sa pohybuje do hranice 60korún, v závislosti od veľkosti balenia, uprednostnite radšej tubu –kvôli ľahšej a hygienickejšej aplikácií)

                          Pravidelnéhygiena

                          Pravidelné očista svojej pleti ráno a večer bymala byť mnohokrát opakovanou samozrejmosťou. Nikdy sa nezabudnite večerodlíčiť. Aj keď už meliete z posledného, aj keď si už nevidíte ďalej odnosa, aj keď Vás ráno bude bolieť hlava (vieme, načo myslím) urobte pre seba,okrem iných vecí aspoň jedno plus a to, že i napriek tomu, že možno zabudnete čo sa stalo včera, na pokožku a starostlivosťo ňu však nezabudnite ...

                          Som to - čojem ...

                          V tomto prípade veľmi neplatí. Podľa lekárskychvýskumov jedlo nepôsobí nato v akom stave je naša pleť. Akékoľvekprípravky typu „vyrážkafuč“ nepomáhajú. Alebo aby som nikomu nekrivdil a nedajboženezruinoval farmaceutické firmy (ku ktorým mám vzťah nakoľko som laborantfarmácie) musím dodať, že nepomáhajú až tak ....

                          Antioxidanty ako sú vitamíny A, C, E, či stopovéprvky ako sú zinok či selén, pomáhajú v radoch metabolických procesov. Súv našom tele nenahraditeľné, ale na akné nevplývajú. Rovnako ako vitamín C(ktorý ale podporuje syntézu kolagénu – teda sa zúčastňuje na spevňovanípokožky zvnútra), ani iné flavonoidy (pyknogenol) či karotenoidy (lykopén) vámuž spomínané „vyzážkafuč“ nezaručia ...

                          Tento článok som napísal po dôkladnom štúdiulekárskych materiálov, ktoré sa zaoberali problematikou akné. Rovnako už tretímrokom pracujem v lekárni a zúčastňujem sa na školeniach a preto mámpoňatie o čom hovorím. Sám som pred nedávnom prechádzal obdobím puberty(občas to mnou ešte zamáva) a skúšal som i na sebe, čo takástarostlivosť obnáša. A pri správnej starostlivosti som si uvedomil, že so zdravým rozumom sa dá docieliť aj zdravápokožka.

                          (Pre ďalšie doplnkové informácie ohľadom starostlivostisi prečíjte aj môj článok: Mastná pleť, poznatky v rámci starostlivosti sadajú kombinovať.)

                          Majte sa pekne a buďte krásni!

                          P.S. Ospravedlňujem sa svojim čitateľom, že na tentočlánok museli čakať tak dlho, ale je práve skúškové obdobie a poviem Vám:

                          Medicína – to nie je med lízať!

                          Tomáš Eckhardt

                          Tomáš Eckhardt

                          Bloger 
                          • Počet článkov:  10
                          •  | 
                          • Páči sa:  1x

                          Lekár so superschopnosťou nájsť dobro vo veciach, ktoré sa mnohým zdajú beznádejne stratené. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

                          Prémioví blogeri

                          Adam Valček

                          Adam Valček

                          14 článkov
                          Yevhen Hessen

                          Yevhen Hessen

                          20 článkov
                          Lucia Šicková

                          Lucia Šicková

                          4 články
                          Matúš Sarvaš

                          Matúš Sarvaš

                          3 články
                          Monika Nagyova

                          Monika Nagyova

                          295 článkov
                          reklama
                          reklama
                          SkryťZatvoriť reklamu