reklama

Mastná pleť

Nadmerná aktivita mazových žliazok. Pokožka tvorí viac kožného mazu - pleť sa stáva mastnou. Mať rýchlo sa mastiacu pleť nemusí byť problémom. Aby sme vedeli ako sa o takúto pleť starať, je dobré vedieť, prečo sa pleť nadmerne mastí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Prečo práve ja?

Na vine si nemusíte byť sami. Mastnú pokožku môže mať na svedomí aj dedičnosť. Rovnako môže byť nadmerná produkcia séba - kožného mazu aj dôsledkom hormonálnej nerovnováhy. Tak ako endokrinné žľazy (žľazy s vnútorným vylučovaním) ovplyvňujú hladinu hormónov, môžu mať tie za následok vašu lesklú pleť. Pokiaľ máte podozrenie práve na túto príčinu, nehnevajte sa na hormóny a skúste zájsť na vyšetrenie k endokrinológovi. Je možné, že vnútorná hormonálna nerovnováha bude mať na príčine aj iné ochorenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na príčine si ale môžete byť ale aj Vy sami. Používaním agresívnej a nekvalitnej kozmetiky, či kozmetiky, ktorá nie je adaptovaná k potrebám Vášho typu pleti. Kým s hormonálnou príčinou sa niekedy bojovať nedá, proti vlastnoručným prehreškom áno.

A načo mi je vlastne dobrý maz?

Kožný maz - sébum, ktorý pokožka tvorí je akýmsi ochranným plášťom a bariérou, ktorý chráni našu pokožku pred nadmernými agresívnymi vplyvmi okolia ako je treskúci mráz, voda, vysúšanie slnkom a pod. Maz tvorený mazovými žliazkami má kyslý charatker a chráni pleť aj pred vlyvom mikroorganizmov.

Mastnejšia pokožka starne pomalšie, je prirodzene vlhkejšia, zadržuje viac vody, mazu a tým pádom je elastickejšia na rozdiel od suchej pleti, ktorá je náchylnejšia na tvorbu vrások.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nadmerné hromadenie kožného mazu v mazových žliazkach, môže mať za príčinu vznik zápalových procesov a môže sa objaviť akné. Akné vzniká na podklade prítomnosti viacerých faktorov ako nadmerné hromadenie kožného mazu a zákernej baktérie Propionibacterium acnes.

Aj stres môže byť jedným z vyvolávacích faktorov mastnej pokožky. Pri strese, hádkach a v kritických situáciách dochádza v tele k vylučovaniu najrôznejších zložiek látok vrátane hormónov. Preto ak sa dá, nestresujte sa! A samozrejme spite aspoň osem hodín. O blahodárnych účinkom spánku nemusím ani hovoriť.

Čo s pleťou?

Dôležitá je pravidelná a hlavne systematická starostlivosť. Neodborným „babraním" ste len na krôčik k pokožke aknóznej (ktorej sa budem venovať osobitne).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri nadmernom odmastení a odstránený jej prirodzeného mazu, sa pleť zachová ako človek, začne sa brániť. Dochádza k podráždeniu. Mazové žliažky začnú produkovať ešte viac mazu, aby tak kompenzovali jeho nedostatok.

Treba uprednostniť jemné prípravky. Môžu obsahovať malé množstvo alkoholu.

Ako nato?

Pravidelná ranná a predovšetkým večerná hygiena zabezpečí, že nánosy nečistót pôjdu spolu s prúdom vody preč.

Adekvátne je používať jemné čistiace gély bez obsahu mydlových zložiek. Pokiaľ máte ale odskúšané medicinálne mydlo, a vyhovuje vám, pokojne ho používajte ďalej. Nakoľko pleť každého z nás je individuálna, je tomu treba prispôbiť aj starostlivosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veľmi dobré skúsenosti mám s čistiacimi gélmi, alebo mydlami s obsahom ichtamolu - látkou, ktorá pôsobí ozdravujúco na problematickú pleť a rovnako má aj účinok protizápalový. Rovnako sa v terapii mastnej pokožky úspešne využíva aj síra. Tá môže pôsobiť agresívne a preto sa viac hodí na pokožku, ktorá nie je jemná tak ako pokožka na tvári. Mydlo s obsahom síry je preto vhodné používať na pokožku, ktorá sa nadmerne mastí v oblasti hrudi a chrbta.

Ľudia s mastnou pleťou ruky by si mali dávať pozor na kozmetické prípravky s označením ako: „Vyživujúci" ... výrobcovia mnohokrát nerozlišujú rozdiel medzi pojmami vyživujúci a hydratujúci, preto si radšej pred kúpou hocakého výrobku, radšej prečítajte zloženie.

Voľte výrobky s názvami fluid, legère či light. Tieto sú určené na zmiešaný až mastný typ pleti.

Na trhu je dostatok najrôznejších prípravkov, určených špeciálne pre mastnú pokožku. Z obsahových látok si dávajte pozor, hlavne na minerálne oleje, ktoré vytvárajú na pokožke v nadmernom množstve nepriedušnú bariéru, cez ktorú pokožka dýcha s ťažkosťami a pre mastnú pleť sú krôčikom k nepekne lesknúcej sa leti. Na výrobkoch sú v zozname zložiek pomenované ako mineral oil či paraffinum

liquidum - tekutý parafín, isoparaffinum a najrôznejšie olejové (oil) zložky.

Pokiaľ používate make-up, hľadajte zmatňujúci bez trblietavých a olejových zložiek. Taký, ktoré absorbuje prebytočný maz. Existujú make-upy, výbornej kvality, ktoré pomáhajú bojovať proti mastnej pokožke svojim výborným zložením. Častokrát obsahujú aj baktericídne látky, ktoré zabraňujú rastu baktérií na nalíčenej pleti. Púdrové make-upy sami o sebe pôsobia ozdravujúcu. Ako som už spomenul, častice ako oxidy titánu či zinku na seba viažu prebytočný maz.

Z liečivých látok vo výrobkoch spomeniem len niektoré, nakoľko výskum napreduje míľovými krokmi a na trhu je ich nespočetné množstvo. Väčšina z uvedených látok sa bude v článku o problematickej pleti opakovať.

Ide predovšetkým o kyselinu salicylovú, kyselinu mliečnu, ovocné kyseliny, ktoré pôsobia v malých množstvách (nízkych koncentráciách) keratoplasticky - zmäkčuúe kožu a vo vyšších množstvách pôsobia keratolyticky - zlupujú a obnovujú vrchné vrstvy pokožky - čo sa využíva u pokožky s nerovným povrchom (akné, jazvičky). Pokožka na ne môžu zareagovať aj začervenaním, preto je na mieste opatrnosť. Prípravky, ktoré obsahujú tieto látky pomáhajú v tom, aby nedochádzalo k hromadeniu mazu v mazových kanálikoch. Táto skutočnosť je podstatou vzniku komedónov (uhrov).

Zlúčeniny zinku, ktoré majú podobné účinky a pri perorálnom (ústnom podávaní) vo forme výživových doplnkov majú blahodárny účinok na nadmerný mazotok. Tento účinok však nebol potvrdený v medicíne dôkazov. Je treba vyvarovať sa nadmerným dávkam zinku, ktoré škodia.

Ďalej sú to hlavne čajovníkový olej (tea tree oil), gáfor (camphora) či olej z eukalyptu guľatoplodého (eukalyptus globulus oil), ktoré pomáhajú dostať pod kontrolu zápalové procesy v koži.

Látka často využívaná najmä pre svoje zmatňujúce účinky je biela hlinka - kaolín, ktorý sa využíva aj na výrobu porcelánu. Má výborné absorpčné účinky a pri použití vo forme krému, alebo masky absorbuje z pokožky prebytočný maz. Nemá ale dlhodobé účinky a po pár hodinách je pleť opäť taká ako predtým. Jeho nevýhodou v použití najmä v krémoch je, že pokiaľ sa vám pokožka začne opäť lesknúť a takýto krém s kaolínom znova použijete, musíte si častokrát pleť znova umyť a použiť čerstvú vrstvu, nakoľko kaolín má tendenciu vyplniť póry pokožky a pri nanesení novej vrstvy zanecháva nepekné akoby púdrovité šmuhy na pleti alebo sa olupuje.

Noc je ešte mladá

A čo večer po dôkladnej očiste? Skočiť do postele a dať si poriadnu dávku svojho spánku krásy. Nemám dobré skúsenosti s najrôznejšími „nočnými starostlivosťami", ktoré ozdravujú pleť počas spánku. V noci pleť oddychuje, regeneruje sa, nechcime ju preto zaťažovať aj počas noci.

Tomáš Eckhardt

Tomáš Eckhardt

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Lekár so superschopnosťou nájsť dobro vo veciach, ktoré sa mnohým zdajú beznádejne stratené. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu